Türkler Almanya’ya İlticada Birinci Oldu: Binlerce Vatandaşımız İltica Talebinde Bulunuyor

Son yıllarda yurtdışına çıkmak isteyen vatandaşlarımızın sayısı rekor seviyeye ulaştı. Başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkeleri sıklıkla tercih ediliyor. Almanya ise ülkeye iltica edenlerin listesini açıkladı. Listede başı çeken ise Türkler oldu.

Özellikle son yıllarda yurtdışına göçlerde büyük bir artış yaşandı.

Başta gençlerimiz olmak üzere birçok vatandaşımız daha iyi hayat koşulları için yurtdışına gitmeye başladı. Yurtdışına giden birçok kişi ise gittiği ülkeye ‘iltica’ başvurusunda bulunuyor. İltica, bir ülkenin başka bir ülkenin vatandaşına sığınma hakkı tanımasına deniyor. 

Kişi, iltica talebinde bulunduğunda, bu hakkı kazanırsa talep ettiği ülkenin koruması altına giriyor.

Temmuz ayında Almanya’ya iltica edenler arasında Türkler üçüncü sıradaydı.

Almanya Federal Göç ve Mülteci Dairesi (BAMF) Temmuz ayı verilerini açıklamıştı. 2023 yılının ilk 7 ayında yapılan iltica başvurusu 188 bin 967 olarak duyurulmuştu. 

İlk 5 ülke ise sırasıyla Suriye, Afganistan, Türkiye, İran ve Irak yer almıştı.

Almanya’ya iltica talebinde bulunan ülkeler arasında Türkiye birinci sıraya yükseldi.

Temmuz ayı verileriyle karşılaştırıldığında Türkiye, Suriye, Afganistan, İran ve Irak’ı geride bıraktı. Sözcü Gazetesi’nden Ali Gülen’in haberine göre, yalnızca Ekim ayı içerisinde 9 bin Türk vatandaşı Alman sınırlarına kaçak yollardan girerek iltica talebinde bulundu. Öte yandan kaçak yollarla ülkeye girip yakalanmayanların sayısının ise belirsiz olduğu açıklandı.

“Türkler birdenbire birinciliğe yükseldi.”

Alman Die Welt Gazetesi’nde yer alan haberde ‘Türkler birdenbire birinciliğe yükseldi’ manşetine yer verildi. Türklerin yoğun olarak ülkeye girdiği yerlerde ise bir rapor hazırlandı.

Raporda, Türkler’in kaçışınının iki temel nedeni olarak ‘Mart ayında yapılan seçimler’ ve ‘ülkedeki yüksek enflasyon ve geçim sıkıntısı’ gösterildi.

Türklerin iltica başvurularının kabul oranı ise yüzde 14.

2023 yılının Temmuz ayı verileriyle 2022 yılının Temmuz ayı verileri karşılaştırıldığında Türkiye’den iltica taleplerinin yüzde 202,9 oranında artış yaşandığı görülüyor. Temmuz ayı verilerinde iltica taleplerinin kabul oranı yaklaşık yüzde 16 olarak bildirilirken Ekim ayı verilerinde kabul oranı yüzde 14 olarak açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x