Türkiye siber saldırıların hedefinde!

  • Haber7 – ÖZEL

Türkiye, yapılan araştırmalar sonucunda Ortadoğu ve Afrika ülkeleri arasında en fazla siber saldırıya maruz kalan ülke oldu. Gelişen savunma sanayi sektörü ve yerli otomobil çalışmaları sonrasında ülkemiz Bulut mühendislerinin hedefi haline geldi. Bu saldırıların markalara ortalama zararı ise 4.6 milyon doları buluyor.

EN FAZLA SALDIRI TÜRKİYE’YE

Geçtiğimiz günlerde Malezya’da düzenlenen Siber Güvenlik 2024 etkinliklerinde en fazla tehdit altında olan ülkeler sıralandı. Dünya’da beşinci sırada olan Türkiye, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri arasında ise birinci sırada yer alıyor.  Türkiye’ye bir önceki yıla göre siber saldırılarının artış oranı ise yüzde 120 olarak belirlendi. Dünyada en fazla tehditkar ülkeler ise ABD, İran, Çin ve Rusya’dan oluşuyor. 

Tanınmış markaların internet sitelerini kopyalayan ve kullanıcıların bilgilerine bu şekilde ulaşmaya çalışan Bulut mühendislerinin, şirketlere zararı ortalama 4.6 milyon doları buldu.

Geçtiğimiz günlerde Haber7’nin gündeme getirdiği İranlı Bulut mühendislerinin Türk Savunma şirketlerine sızma girişimi de bu saldırılardan birisiydi. Türkiye gelişen teknolojisi ve yaptığı savunma sanayi yatırımlarından sonra, Bulut mühendislerinin en fazla hedefindeki ülke konumunda bulunuyor.

BÜYÜYEN VE GELİŞEN TÜRKİYE, BÜYÜK DEVLETLERİN HEDEFİNDE

Ülkemizin son yıllarda, savunma sanayi ve havacılık sektöründe yaptığı atılımlar tüm dünyanın dikkatini çekmişti. Türkiye, insansız hava araçları, yerli helikopterler, yerli ve milli savaş uçağı ve yerli yazılımlar ile dünyanın en başarılı ülkeler listesine girmeyi başardı. Bu başarılı çalışmalar sonucunda, dünyada faaliyet gösteren çeşitli ülkelerin istihbarat servisleri, ülkemizin çalışmalarına yönelik saldırı faaliyetleri yapmayı hedefledi. 

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x