İşte İsrail’in savaş suçu dosyası

 • HABER7

24 gündür Gazze’ye soykırım saldırısı düzenleyen İsrail’e dünya gözlerini yumarken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üst perdeden tepki gösteriyor. Başkan Erdoğan’ın 25 Ekim’de partisinin grup toplantısında Hamas’ın terör örgütü değil direniş grubu olduğunu vurgulamasının ardından 28 Ekim’deki Büyük Filistin Mitingi’nde İsrail’e karşı silahlı müdahale de dahil birçok sert mesaj vermesi dünyada geniş yankı buldu. Başkan Erdoğan’ın en çarpıcı ifadelerinden biri de, İsrail’in savaş suçlusu ilan edileceğine dair kapsamı bir girişimde bulunulacağına dair mesajı oldu.

Erdoğan, “İsrail, seni savaş suçlusu olarak dünyaya ilan edeceğiz. Bunun hazırlığı içindeyiz, bunun çalışmasını yapıyoruz ve savaş suçlusu olarak İsrail’i dünyaya tanıtacağız.” dedi.

İsrail’e “soykırımcı savaş suçlusu” yaftasının yapıştırılacağı girişime Türkiye’nin öncülük etmesi anlamlı bulunurken, 1948’den bu yana aralıksız şekilde katliam gerçekleştiren siyonist rejimin katliam sicili kabarık.

İşte İsrailli katilleri sanık sandalyesine oturtacak savaş suçları silsilesi…

Birleşmiş Milletler Soykırım Sözleşmesi’nde “soykırım” tanımına giren 5 eylem bulunuyor.

Belli bir grubun imha edilmesi.

Belli bir gruba ağır fiziki veya psikolojik zarar verilmesi

Belli bir grubun hayat kaynaklarına erişiminin engellenmesi

Belli bir grubu başka bir gruba zorla katılmasının sağlanması

Belli bir grubun hayat şartlarının kasıtlı olarak kötüleştirilmesi

BM Soykırım Sözleşmesi’nin tanımlandığı şekliyle İsrail, Gazze’deki bütün Filistinlilerin öldürülmesi ve başka bölgelere sürülmesi suçunu işledi.

 

 • İsrail 7 Ekim’den bu yana Birleşmiş Milletler kurumlarına sığınan siviller hedef alındı.

 • Gazze Şeridi’ne verilen elektrik ve su tamamen kesildi.

 • Bölgeye yiyecek, içecek, ilaç ve yakıt ulaştırılmasına İsrail müsaade etmiyor.

 • Bölgedeki bütün hastanelerin jeneratörlerinin durmasına 48 saatten az süre kaldı.

 • İsrail saldırılarında 32 cami hedef alındı, hepsi yıkıldı.

 • 12 hastane ve 32 sağlık merkezi hizmet dışı kaldı.

 • El Ehli Baptist Hastanesi’nde 473 kişi katledildi.

 • Cibaliye, el-Bureyc ve Nusayrat Mülteci kampları vuruldu.

‘FOSFOR’LU ZALİMLİK

İsrail, yasaklı fosfor bombası kullandı. Uluslararası hukuka göre kullanılması yasak olan, cesetleri ve binaları dahi yakan fosfor bombası kullanarak binlerce Gazzeli sivili öldürdü.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), İsrail’in Filistinlilere karşı cesetleri ve binaları yakan fosfor bombaları kullandığını dünyaya ilan etti.

BEBEK KATİLLERİ

İşgalci İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları sonucunda şu ana kadar 3 bin 342 çocuk katledildi. 1020 çocuk ise kayıp.

İngiltere merkezli sivil toplum örgütü Save The Children (Çocukları Kurtarın), Gazze’de 3 haftada öldürülen çocuk sayısının 2019’dan bu yana çatışma bölgelerinde öldürülen çocuk sayısını aştığını bildirdi.

GAZETECİLERİ KATLETTİ

28 Ekim itibariyle 7 bin 326 kişiyi katletti. Yaralanan Filistinli sayısı 18 bin 967. Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in 23 gündür yoğun saldırı altında tuttuğu Gazze Şeridi’nde öldürülen gazetecilerin isimlerini yayımladı. Açıklamaya göre, saldırılarda şu ana kadar, 3’ü kadın 35 gazeteci öldürüldü,

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), İsrail saldırılarında üç haftada katledilen gazetecilerin sayısının son 31 yılın en yüksek oranına ulaştığını bildirdi. CPJ’nin açıklamasında, gazetecilerin can kayıplarına dair kayıtlarının tutulmaya başlandığı 1992 yılından bu yana, gazeteciler için bu sürecin en ölümcül zaman haline geldiği ifade edildi.

İŞGAL, ZULÜM, SOYKIRIM

İsrail 7 Ekim’den itibaren dünyanın gözü önünde savaş suçlarına imza attığı gibi, 1948’den bu yana birçok vahşet gerçekleştirdi.

 • Sürgün ve katliamlar neticesinde Filistin’i adım adım ele geçiren siyonistler, “yerleşimci” adı altında son 30 yılda 1 milyon 66 bin kişiyle Batı Şeria’ya yerleşti.

 • 1948-2023 arası zorla göç ettirilen Filistinli sayısı 6,4 milyona ulaştı. Sadece 2022-2023 yılları arasında Yahudi yerleşimci şiddeti ve toprak gaspı yaklaşık 500 Filistinliyi yerinden etti. 

 • Ocak-Ağustos 2023 arasında Batı Şeria’da can ve mal kaybıyla neticelenen 592 ‘yerleşimci’ saldırısı kaydedildi.

 • 1948’den beri İsrail 150 binden fazla Filistinliyi şehit etti.

 • Göç nedeniyle boşaltılan şehir ve köy sayısı 1300 olarak kayıtlara geçti. İsrail’in 1948’den beri 774 yerleşim yerini ele geçirdi.

 • İşgalci İsrail’in tamamen yıktığı şehir ve köy sayısı 531.

 • Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te İsrail’in 1948’den beri 6,1 milyon Filistinliyi yurdundan etti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x