Gözler, Kulaklar Meraklı Bekleyişte! Altını Olanlar Bu Uyarıya Dikkat Kesildi

Piyasa uzmanı Hatice Kolçak, önümüzdeki haftanın altın piyasası için kritik olduğunu belirtti ve yatırımcılara önerilerde bulundu. Çarşamba gününün piyasanın en dalgalı günü olduğunu vurgulayarak yatırımcıların bu günü özellikle takip etmelerini tavsiye etti.

Kolçak, açıklamalarına piyasanın en volatil gününe ilişkin değerlendirmeleriyle başladı ve yatırımcıların özellikle ilgi gösterdiği çarşamba gününü vurguladı. Çarşamba gününün önemi hakkında bilgi veren Kolçak, “Bu hafta en volatil hangi gün derseniz, Çarşamba volatilitenin oluşma ihtimali olan bir gün olarak karşımıza çıkacaktır” şeklinde konuştu.

Kolçak daha sonra FED kararlarına dikkat çekerek “Çekirdek perakende satışlarda önemli bir değişiklik yok, Aralık ayında tahmin yüzde 0,2, yani geçen ayla neredeyse aynı. Bu nedenle herhangi bir artış beklenmiyor. Ancak perakende satışların sırasıyla yüzde 0,3 ve yüzde 0,4 artması bekleniyor. Orada Çekirdek beklentilerde paralel bir değişiklik yok ama perakende satış beklentileri hafif yukarı doğru, bunu bir anlığına bir kenara bırakalım.

Aynı gün FED üyelerinin konuşmaları da olacak. Dolayısıyla bu FED üyelerinin konuşmaları çok fazla volatilite yaratıyor. O yüzden çarşamba gününü not almanızı, yazmanızı tavsiye ederim.” ifadelerini kullandı.

Bu hafta, Kızıldeniz’in müzakere masasında tutulduğu belirtiliyor. Bu durumda, olay ne kadar büyükse, jeopolitik risklerin arttığı ve yayıldığı, fiyatların da etkilendiği göz önüne alındığında, altının ons başına 2.074 doları aşması için oldukça zor olacağına dikkat çekildi.

Ancak şu anda bu seviyelere, özellikle 2.040 dolar, 2.050 dolar, 2.060 dolar veya 2.074 doların üzerine çıkılamadığı ve bu noktalarda güçlü bir direncin olduğu belirtildi.

Kolçak, bu hafta önemli jeopolitik risklerin olmadığı veya büyük gelişmelerin olmadığı sürece altının 2.074 doların üzerine çıkmasının olası olmadığını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x