Dünya Ameliyat Masasında Yumruk Atan Doktoru Konuşuyor

Çin’de bir göz hastanesinde gerçekleşen skandal bir olay, bir göz cerrahının ameliyat sırasında hastasına yumruk attığı iddialarıyla gündeme geldi. Olay, Çin sosyal medyasında paylaşılan bir video ile halkın tepkisini çekti. Yetkililer, bu skandal olayın ardından bir göz hastanesi zincirini soruşturmaya başladı.

BBC Türkçe’nin haberine göre olayın yaşandığı hastanenin bağlı olduğu Aier China şirketi, videoya yansıyan cerrahın ve daha önce 2019’da yaşandığı belirtilen yumruklama olayının gerçekleştiği hastane yönetim kurulu başkanının görevden alındığını duyurdu. Videoda, adı açıklanmayan göz cerrahının ameliyat sırasında hastasına en az üç kez yumruk attığı net bir şekilde görülmekte.

Aier China, olayın Guigang kentindeki hastanesinde meydana geldiğini belirtti. Şirket, ameliyatın yapıldığı hastanın 82 yaşındaki bir kadın olduğunu ve lokal anestezi nedeniyle hastanın toleranssızlık geliştirdiğini, başını ve gözünü birçok kez oynattığını iddia etti. Ancak, yerel makamlar, hastanın alnında morluklar oluştuğunu kaydetti.

Hastanın oğlu, ameliyat sonrasında hastaneden özür dilediklerini ve 500 yuan (70 ABD Doları) tazminat ödediklerini açıkladı. Ancak, annesinin sol gözünün şu anda kör olduğunu belirtti, ancak bu durumun olaydan kaynaklanıp kaynaklanmadığı belirsizliğini koruyor.

Olayın Aralık 2019’da yaşandığı ancak güvenlik kamerası görüntülerinin tanınmış bir Çinli doktor olan Dr. Ai tarafından 2021’de paylaşıldığı ortaya çıktı. Dr. Ai, Aier China şirketiyle geçirdiği bir ameliyat sonrasında neredeyse kör olduğunu iddia ederek şirkete dava açmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x